Причини і профілактика осічок

   Осічка завжди викликає почуття досади, у кульмінаційний момент пострілу може звести нанівець довгі збори, підготовку до полювання, працю цілого колективу. Однак є достатньо випадків, коли осічка приводила й до трагічних наслідків. Важко що-небудь почати, якщо відбулася осічка в момент кидка розлютованого звіра. Та й взагалі, жалюгідний стрілець, який возиться з рушницею на полюванні.
   Отже, розберемо причини виникнення осічок. Вони можуть ставитися до патрона або до зброї. В чому може бути винуватий патрон? У прогині дна гільзи, що найчастіше відбувається через запресовування капсуля "барклаем" без опори на навойник. Хода бойка, особливо в імпортних рушниць, може не вистачити для надійного розбиття капсуля. Надійніше запресовувати капсуль прибором-рикапером з комплекту УПС. Тут гільза надівається на стійку, і прогину денця не відбувається. У латунних гільз бувають осівші ковадла. Такі гільзи краще відбракувати. Причиною осічки може послужити відсутність пороху в патроні. Таке буває з різних причин і в патронах промислового виробництва, і по неуважності, при самостійному спорядженні. Крім того, винуватицею осічки може послужити тонка закраїна металевого піддона. Така гільза буде занадто глибоко сидіти в проточці патронника, і її слід відбракувати. Причиною може бути і відсутність ударного складу в капсулі. Рідко, але зустрічаються капсулі «Жевело» без ударного складу або без наковаленок, а також з осівшою наковаленкою. Капсулі "Центробой" теж можуть бути без ударного складу. Для відповідальних полювань незайве буде заглянути в капсуль. Може бути і брак використаних гільз.
   При багаторазовому запресовуванні і витягненні капсуля, він своєї розвальцованістю від пострілу частиною (дульцем) збільшує капсульне гніздо, тобто капсуль своєю розвальцованою частиною роздає капсульне гніздо. При ударі бойка капсуль ковзає в капсульне гніздо - просаджується. Частина енергії удару бойка витрачається на просування капсуля. Енергія, що залишилася буває недостатньою для запалення капсуля. Незагорання ударного складу капсуля може відбутися із бракованими капсулями через відшарування ударного складу від корпуса капсуля. Це відбувається при неакуратному запрессуванні капсуля. Особливо коли його заганяють молотком. Будь-які удари по капсулі неприпустимі. Для надійного запресування капсуля треба використати рикапер (прес). При глибокій посадці капсуля в гнізді бойок слабко деформує капсуль. Енергія удару може виявитися недостатньою для його запалення. Максимальної вважають посадку 0,2 мм відносно дна гільзи.
   Тепер розглянемо причини, що залежать від рушниці. Це може бути великий зазор між щитком (дзеркалом) колодки (коробки) і казенним зрізом зброї. При великому шате зброї виходу бойка може не вистачити для розбиття капсуля. Слід віддати рушницю в ремонт. У лісі шат можна тимчасово прибрати, підклавши тонку прокладку на вісь шарніра або на передню поверхню заднього гака зброї. Утруднене просування бойка також може призвести до осічки. Причиною може послужити бруд у каналі для бойка, накопичені там усякого роду твердих часток, загусло мастило. Слід періодично, в міру необхідності, прочищати канал для бойка. Натискаючи на курок і відпускаючи його, потрібно переконатися, що бойок повністю виходить уперед за дзеркало коробки (на 1,7-1,8 мм), а його пружина після повернення курка на відбій повертає бойок у крайнє заднє положення. Причиною осічки може бути й збільшена глибина кільцевої проточки в патроннику під закраїну гільзи. Гільза буде сидіти в патроннику глибше, і ходу бойка може не вистачити для пробиття капсуля. Це брак зброї. Короткий бойок - теж осічка. Наколювання капсуля буде недостатнім. Слід замінити бойки. Якщо дозволяє конструкція рушниці, то вихід бойка можна збільшити за рахунок пропиловки опорних поверхонь курка зброї, коробки або бойка - дивлячись чим обмежується примусовий вихід бойка. Після спуску курка (клацання) на капсулі немає сліду накола. Поломки бойка сприяють часті холості спуски курків.